Vishay/Dale RWR89S52R3FRS73
RWR89S52R3FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S52R3FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S52R3FRS73.pdf
Availability of RWR89S52R3FRS73
QUANTITY
RWR89S52R3FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S52R3FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S52R3FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S52R3FRS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S52R3FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S52R3FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S52R3FRS73
IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 190 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf