Vishay/Dale RWR89S9310FSRSL
RWR89S9310FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9310FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9310FSRSL.pdf
Availability of RWR89S9310FSRSL
QUANTITY
RWR89S9310FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9310FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S9310FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9310FSRSL
Related LinksRWR89S9, RWR89S9310FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9310FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S9310FSRSL
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 250K 8VSSOP datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
POWER MONITOR UV BUILT-IN AMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf