Vishay/Dale RWR89SR464FRS73
RWR89SR464FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR464FRS73
Brief Description
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR464FRS73.pdf
Availability of RWR89SR464FRS73
QUANTITY
RWR89SR464FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR464FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR464FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.464
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR464FRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR464FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR464FRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR464FRS73
EXTRACTION TOOL RACK & PANEL datasheet.pdf
RELAY SSR AC 240V 5A AC OUT SIP datasheet.pdf
BRACKT FLAT SLOT FOR M8 PROX CRS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf