Seiko Instruments S-1112B31PI-L6QTFG
S-1112B31PI-L6QTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1112B31PI-L6QTFG
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1112B31PI-L6QTFG.pdf
Availability of S-1112B31PI-L6QTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1112B31PI-L6QTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1112B31PI-L6QTFG
Internal Part NumberEIS-S-1112B31PI-L6QTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1112B31PI-L6QTFG
Related LinksS-1112B31, S-1112B31PI-L6QTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1112B31PI-L6QTFG Details Description
Related parts for S-1112B31PI-L6QTFG
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 180V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf