Vishay/BCcomponents S102K39X7RP6TK5R
S102K39X7RP6TK5R picture photo
Mfg. Part Number
S102K39X7RP6TK5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S102K39X7RP6TK5R.pdf
Availability of S102K39X7RP6TK5R
QUANTITY
S102K39X7RP6TK5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S102K39X7RP6TK5R
Internal Part NumberEIS-S102K39X7RP6TK5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S102K39X7RP6TK5R
Related LinksS102K39X, S102K39X7RP6TK5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S102K39X7RP6TK5R Details Description
Related parts for S102K39X7RP6TK5R
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.52K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 6 CHAR 100-240V datasheet.pdf
E3T-F MOUNTING SCREW SETS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 79 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
SHIELD FINGER, LOOSE PIECE, TYPE datasheet.pdf
190&288 POS,.093,3.106,STRATUS datasheet.pdf