API Delevan S1812R-563H
S1812R-563H picture photo
Mfg. Part Number
S1812R-563H
Brief Description
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD
Datasheet Download
S1812R-563H.pdf
Availability of S1812R-563H
QUANTITY
S1812R-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of S1812R-563H
Internal Part NumberEIS-S1812R-563H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating235mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1812R-563H
Related LinksS1812, S1812R-563H Datasheet, API Delevan Distributor
S1812R-563H Details Description
Related parts for S1812R-563H
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf