AVX Corporation SA301E474ZAA
SA301E474ZAA picture photo
Mfg. Part Number
SA301E474ZAA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA301E474ZAA.pdf
Availability of SA301E474ZAA
QUANTITY
SA301E474ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301E474ZAA
Internal Part NumberEIS-SA301E474ZAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301E474ZAA
Related LinksSA301E, SA301E474ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301E474ZAA Details Description
Related parts for SA301E474ZAA
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf