Sullins Connector Solutions SBH11-PBPC-D20-RA-BK
SBH11-PBPC-D20-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH11-PBPC-D20-RA-BK
Brief Description
CONN HEADR 2.54MM 40POS GOLD R/A
Datasheet Download
SBH11-PBPC-D20-RA-BK.pdf
Availability of SBH11-PBPC-D20-RA-BK
QUANTITY
SBH11-PBPC-D20-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH11-PBPC-D20-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SBH11-PBPC-D20-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBox Header Line
IDC Header Line
Featured ProductFully Shrouded Box Headers
Standard Package1
SeriesSBH11
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH11-PBPC-D20-RA-BK
Related LinksSBH11-PBPC, SBH11-PBPC-D20-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH11-PBPC-D20-RA-BK Details Description
Related parts for SBH11-PBPC-D20-RA-BK
CONN TERM MINI 18-22AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC MIXER SGL-BAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf