Bel Fuse Inc. SC5022F-101
SC5022F-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC5022F-101
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.95A 190 MOHM
Datasheet Download
SC5022F-101.pdf
Availability of SC5022F-101
QUANTITY
SC5022F-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5022F-101
Internal Part NumberEIS-SC5022F-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5022F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.95A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC5022F-101
Related LinksSC502, SC5022F-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC5022F-101 Details Description
Related parts for SC5022F-101
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049B/H1506TR 2" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY HEX 16-POS TOP datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf