NKK Switches SCB16S15B-4FA
SCB16S15B-4FA picture photo
Mfg. Part Number
SCB16S15B-4FA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
Datasheet Download
SCB16S15B-4FA.pdf
Availability of SCB16S15B-4FA
QUANTITY
SCB16S15B-4FA Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB16S15B-4FA
Internal Part NumberEIS-SCB16S15B-4FA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSCB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesWith Shroud
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB16S15B-4FA
Related LinksSCB16S, SCB16S15B-4FA Datasheet, NKK Switches Distributor
SCB16S15B-4FA Details Description
Related parts for SCB16S15B-4FA
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 18V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SCR 1200V 80A TO-65 datasheet.pdf