Bel Fuse Inc. SCIHP0735-3R3M
SCIHP0735-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SCIHP0735-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SCIHP0735-3R3M.pdf
Availability of SCIHP0735-3R3M
QUANTITY
SCIHP0735-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SCIHP0735-3R3M
Internal Part NumberEIS-SCIHP0735-3R3M
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCIHP0735
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation10.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test200kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCIHP0735-3R3M
Related LinksSCIHP07, SCIHP0735-3R3M Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCIHP0735-3R3M Details Description
Related parts for SCIHP0735-3R3M
RES 47K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 1.5A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.2GHZ VCO 64LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 25W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TBLK VET, 5.0MM, 3.0MM TL, 6 POS datasheet.pdf