Cornell Dubilier Electronics SFC37S17.5K291B-F
SFC37S17.5K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC37S17.5K291B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 17.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
SFC37S17.5K291B-F.pdf
Availability of SFC37S17.5K291B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFC37S17.5K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37S17.5K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFC37S17.5K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance17.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37S17.5K291B-F
Related LinksSFC37S17, SFC37S17.5K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37S17.5K291B-F Details Description
Related parts for SFC37S17.5K291B-F
CONN HEADER 16POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN IDC 23POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG HSG RJ45 SILVER datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 36"X72" ALUM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf