Vishay/BCcomponents SFR16S0001604JA500
SFR16S0001604JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001604JA500
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001604JA500.pdf
Availability of SFR16S0001604JA500
QUANTITY
SFR16S0001604JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001604JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001604JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001604JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001604JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001604JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001604JA500
RES 8.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LAMP FUSE 3AG T-2 12.6V .300A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHMS WIRE datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 56MM datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER PIN 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf