Vishay/BCcomponents SFR16S0005621FR500
SFR16S0005621FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0005621FR500
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0005621FR500.pdf
Availability of SFR16S0005621FR500
QUANTITY
SFR16S0005621FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0005621FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0005621FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0005621FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0005621FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0005621FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0005621FR500
TAG MARKER 12X5MM WHT 720/BX datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VCXO CLK JITTER ATTEN 20-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1.55"L X 1.55"W datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf