Vishay/BCcomponents SFR16S0007150FA500
SFR16S0007150FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0007150FA500
Brief Description
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0007150FA500.pdf
Availability of SFR16S0007150FA500
QUANTITY
SFR16S0007150FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0007150FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0007150FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0007150FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0007150FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0007150FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0007150FA500
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED ULTRA FINE 4.33" datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH 4WLCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 76 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf