Vishay/BCcomponents SFR25H0001690FR500
SFR25H0001690FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001690FR500
Brief Description
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001690FR500.pdf
Availability of SFR25H0001690FR500
QUANTITY
SFR25H0001690FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001690FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001690FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001690FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001690FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001690FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001690FR500
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 260MA 2.37 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
S2L-SMT 3.50/24/180G 3.5 BK datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf
256M MDDR X16 166MHZ 65NM datasheet.pdf