Vishay/BCcomponents SFR25H0003602JR500
SFR25H0003602JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003602JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003602JR500.pdf
Availability of SFR25H0003602JR500
QUANTITY
SFR25H0003602JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003602JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003602JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003602JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003602JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003602JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003602JR500
SIDACTOR 3CHP 230V 250A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
VARISTOR 900V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
PT 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOT323 datasheet.pdf