SiTIME SIT1602AI-22-33E-24.576000G
SIT1602AI-22-33E-24.576000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-22-33E-24.576000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.576MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-22-33E-24.576000G.pdf
Availability of SIT1602AI-22-33E-24.576000G
QUANTITY
SIT1602AI-22-33E-24.576000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-22-33E-24.576000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-22-33E-24.576000G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-22-33E-24.576000G
Related LinksSIT1602AI-22-, SIT1602AI-22-33E-24.576000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-22-33E-24.576000G Details Description
Related parts for SIT1602AI-22-33E-24.576000G
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 879MA 367 MOHM datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 800V TO-94 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 50MA 143 OHM SMD datasheet.pdf