Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-24-61S(023)
SJT06RT-24-61S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-24-61S(023)
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJT06RT-24-61S(023).pdf
Availability of SJT06RT-24-61S(023)
QUANTITY
SJT06RT-24-61S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-24-61S(023)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-24-61S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-24-61S(023)
Related LinksSJT06RT-2, SJT06RT-24-61S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-24-61S(023) Details Description
Related parts for SJT06RT-24-61S(023)
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 12V 10A SIP datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN LGH 2 3 DUST CAP datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
LONG END BARRIER FOR AML PBS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf