Amphenol Aerospace Operations SJT07RT-16-42P(023)
SJT07RT-16-42P(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJT07RT-16-42P(023)
Brief Description
CONN RCPT 42POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
SJT07RT-16-42P(023).pdf
Availability of SJT07RT-16-42P(023)
QUANTITY
SJT07RT-16-42P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT07RT-16-42P(023)
Internal Part NumberEIS-SJT07RT-16-42P(023)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT07RT-16-42P(023)
Related LinksSJT07RT-1, SJT07RT-16-42P(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT07RT-16-42P(023) Details Description
Related parts for SJT07RT-16-42P(023)
PCB COPPER CLAD 4.5X7" 2 SIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
ICE50 EXTENSION MEMORY CARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 120MA 1.5 OHM datasheet.pdf