Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-19SLC
SJTG06RT-24-19SLC picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-19SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT
Datasheet Download
SJTG06RT-24-19SLC.pdf
Availability of SJTG06RT-24-19SLC
QUANTITY
SJTG06RT-24-19SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-19SLC
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-19SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-19SLC
Related LinksSJTG06RT, SJTG06RT-24-19SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-19SLC Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-19SLC
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 4MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 2.5MM datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 63DB LGBAL 32PLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
INDUSTRIAL POTENTIOMETER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf