Cornell Dubilier Electronics SLP681M100A1P3
SLP681M100A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP681M100A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLP681M100A1P3.pdf
Availability of SLP681M100A1P3
QUANTITY
SLP681M100A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP681M100A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP681M100A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP681M100A1P3
Related LinksSLP681M, SLP681M100A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP681M100A1P3 Details Description
Related parts for SLP681M100A1P3
SENSOR PHOTO AMP USE W/E32 FIBER datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM SMD datasheet.pdf