Cornell Dubilier Electronics SLP682M063E9P3
SLP682M063E9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M063E9P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP682M063E9P3.pdf
Availability of SLP682M063E9P3
QUANTITY
SLP682M063E9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M063E9P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M063E9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M063E9P3
Related LinksSLP682M, SLP682M063E9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M063E9P3 Details Description
Related parts for SLP682M063E9P3
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
5MM 4 BRANCH datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 33 OHM 24DRT datasheet.pdf