Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J14C-E3/61
SMA5J14C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J14C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J14C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J14C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J14C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J14C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J14C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J14C-E3/61
Related LinksSMA5J14, SMA5J14C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J14C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J14C-E3/61
IC OPAMP GP 70MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 12NS 128QFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf