ST SMBJ13A-TR
SMBJ13A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ13A-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 27.2VC SMB
Datasheet Download
SMBJ13A-TR.pdf
Availability of SMBJ13A-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ13A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ13A-TR
Internal Part NumberEIS-SMBJ13A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMBJ View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)147A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ13A-TR
Related LinksSMBJ1, SMBJ13A-TR Datasheet, ST Distributor
SMBJ13A-TR Details Description
Related parts for SMBJ13A-TR
HEADER OPEN .018"DIA .900 52POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC60H/AE60G/HPK60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND datasheet.pdf
FILTER OUTPUT MOTOR DRIVE 4A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK M5 16PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 220MA 3 OHM TH datasheet.pdf
PMI ASSY PRESS TO TEST CLR 15/32 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf