Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ58D-M3/I
SMBJ58D-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ58D-M3/I
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 92.3VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ58D-M3/I.pdf
Availability of SMBJ58D-M3/I
QUANTITY
SMBJ58D-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ58D-M3/I
Internal Part NumberEIS-SMBJ58D-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)65.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ58D-M3/I
Related LinksSMBJ58, SMBJ58D-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ58D-M3/I Details Description
Related parts for SMBJ58D-M3/I
CBL RIBN 11COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADSDESER-50 datasheet.pdf
BOARD PICTAIL DIGI POT MCP4XXX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 156MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf