Texas Instruments SN74HC393D
SN74HC393D picture photo
Mfg. Part Number
SN74HC393D
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL 4-BIT BIN CNTR 14-SOIC
Datasheet Download
SN74HC393D.pdf
Availability of SN74HC393D
QUANTITY
SN74HC393D Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74HC393D
Internal Part NumberEIS-SN74HC393D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTube
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate36MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74HC393D
Related LinksSN74H, SN74HC393D Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74HC393D Details Description
Related parts for SN74HC393D
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A DO5 datasheet.pdf
CABLE MOD 8 COND CAT5E 24AWG 7' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf