Amphenol Industrial SP00E-16-26S(003)
SP00E-16-26S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-16-26S(003)
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00E-16-26S(003).pdf
Availability of SP00E-16-26S(003)
QUANTITY
SP00E-16-26S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-16-26S(003)
Internal Part NumberEIS-SP00E-16-26S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-16-26S(003)
Related LinksSP00E-16, SP00E-16-26S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-16-26S(003) Details Description
Related parts for SP00E-16-26S(003)
CAP CER 12UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/34/180GLF 3.2BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 83MA 1W datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf