AVX Corporation SR211A220JAATR1
SR211A220JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A220JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A220JAATR1.pdf
Availability of SR211A220JAATR1
QUANTITY
SR211A220JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A220JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR211A220JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A220JAATR1
Related LinksSR211A2, SR211A220JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A220JAATR1 Details Description
Related parts for SR211A220JAATR1
MOSFET N-CH 20V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
BERGSTIK II DR POLARIZED datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 12POS TIN datasheet.pdf
RAIL SPACING NICKEL PLATED BRASS datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240 datasheet.pdf
37P F R/A .370 BRKTS 370PF datasheet.pdf