AVX Corporation SR275A222KAR
SR275A222KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR275A222KAR
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR275A222KAR.pdf
Availability of SR275A222KAR
QUANTITY
SR275A222KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR275A222KAR
Internal Part NumberEIS-SR275A222KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR275A222KAR
Related LinksSR275A, SR275A222KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR275A222KAR Details Description
Related parts for SR275A222KAR
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 36V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 11.43MM datasheet.pdf
CONN MALE 7POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf