JAE Electronics SRCN2A16-10S
SRCN2A16-10S picture photo
Mfg. Part Number
SRCN2A16-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/SOCKET
Datasheet Download
SRCN2A16-10S.pdf
Availability of SRCN2A16-10S
QUANTITY
SRCN2A16-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SRCN2A16-10S
Internal Part NumberEIS-SRCN2A16-10S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRCN Series Connectors
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSRCN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRCN2A16-10S
Related LinksSRCN2A, SRCN2A16-10S Datasheet, JAE Electronics Distributor
SRCN2A16-10S Details Description
Related parts for SRCN2A16-10S
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 1PORT POE 10/100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-09V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf