Bourns Inc. SRU1028A-4R7Y
SRU1028A-4R7Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1028A-4R7Y
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1028A-4R7Y.pdf
Availability of SRU1028A-4R7Y
QUANTITY
SRU1028A-4R7Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1028A-4R7Y
Internal Part NumberEIS-SRU1028A-4R7Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1028A
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating4.5A
Current - Saturation3.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1028A-4R7Y
Related LinksSRU102, SRU1028A-4R7Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1028A-4R7Y Details Description
Related parts for SRU1028A-4R7Y
RES 5.6K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-3-V1 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf