Bourns Inc. SRU1048A-560Y
SRU1048A-560Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1048A-560Y
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.6A 145 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1048A-560Y.pdf
Availability of SRU1048A-560Y
QUANTITY
SRU1048A-560Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1048A-560Y
Internal Part NumberEIS-SRU1048A-560Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1048A
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±30%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)145 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1048A-560Y
Related LinksSRU104, SRU1048A-560Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1048A-560Y Details Description
Related parts for SRU1048A-560Y
LED ORANGE T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCXO 3.3V ACT HI/HI Z SMD datasheet.pdf
ANVIL, #8 SOLISTRAND datasheet.pdf
1000UF 385V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf