Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-F21-GG500
SST-50-W40S-F21-GG500 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-F21-GG500
Datasheet Download
SST-50-W40S-F21-GG500.pdf
Availability of SST-50-W40S-F21-GG500
QUANTITY
SST-50-W40S-F21-GG500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-F21-GG500
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-F21-GG500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-F21-GG500
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-F21-GG500 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-F21-GG500 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-F21-GG500
FUSE GLASS 375MA 250VAC 8AG datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS SINGLE TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf