ST STB20NK50ZT4
STB20NK50ZT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB20NK50ZT4
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 17A D2PAK
Datasheet Download
STB20NK50ZT4.pdf
Availability of STB20NK50ZT4
QUANTITY
STB20NK50ZT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB20NK50ZT4
Internal Part NumberEIS-STB20NK50ZT4
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs119nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2600pF @ 25V
Power - Max190W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB20NK50ZT4
Related LinksSTB20N, STB20NK50ZT4 Datasheet, ST Distributor
STB20NK50ZT4 Details Description
Related parts for STB20NK50ZT4
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 30A DIRECTFET datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC44B/AE50G/AKC44B datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1200 UH 25% datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf