ST STPS20200CFP
STPS20200CFP picture photo
Mfg. Part Number
STPS20200CFP
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220F
Datasheet Download
STPS20200CFP.pdf
Availability of STPS20200CFP
QUANTITY
STPS20200CFP Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS20200CFP
Internal Part NumberEIS-STPS20200CFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FPAB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS20200CFP
Related LinksSTPS20, STPS20200CFP Datasheet, ST Distributor
STPS20200CFP Details Description
Related parts for STPS20200CFP
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG14G/AF14/AFE14T datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DSUB M SCREW LOCK ASSBLY datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 10P VERT SPC LG L datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.23A 1.485 OHM datasheet.pdf