CUI Inc. SWI6-5.9-N-P6R
SWI6-5.9-N-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SWI6-5.9-N-P6R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 7.08W
Datasheet Download
SWI6-5.9-N-P6R.pdf
Availability of SWI6-5.9-N-P6R
QUANTITY
SWI6-5.9-N-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SWI6-5.9-N-P6R
Internal Part NumberEIS-SWI6-5.9-N-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSWI6-N Series Cert of Compliance
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSWI6
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5.9V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension*
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWI6-5.9-N-P6R
Related LinksSWI6-5., SWI6-5.9-N-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SWI6-5.9-N-P6R Details Description
Related parts for SWI6-5.9-N-P6R
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK BOOST ADJ 1.25A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 400MA 1.61 OHM datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN FPC 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf