Curtis Industries T38125-15-0
T38125-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38125-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38125-15-0.pdf
Availability of T38125-15-0
QUANTITY
T38125-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38125-15-0
Internal Part NumberEIS-T38125-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38125-15-0
Related LinksT3812, T38125-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38125-15-0 Details Description
Related parts for T38125-15-0
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC 2CHP 275/550V 150A TO-220 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 9A PPAK-5 datasheet.pdf
IC CABLE DVR DGTL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf