Vishay/Sprague T86C105M050EAAL
T86C105M050EAAL picture photo
Mfg. Part Number
T86C105M050EAAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 2312
Datasheet Download
T86C105M050EAAL.pdf
Availability of T86C105M050EAAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C105M050EAAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C105M050EAAL
Internal Part NumberEIS-T86C105M050EAAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C105M050EAAL
Related LinksT86C105, T86C105M050EAAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C105M050EAAL Details Description
Related parts for T86C105M050EAAL
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SUBSYSTEM 28SOIC datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
DSUB COAX HP J PD R/A G50 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PQFP-208/QFP-208/RQFP-208 TO PGA datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf