Vishay/Sprague T86D686M016EBSL
T86D686M016EBSL picture photo
Mfg. Part Number
T86D686M016EBSL
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T86D686M016EBSL.pdf
Availability of T86D686M016EBSL
QUANTITY
T86D686M016EBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D686M016EBSL
Internal Part NumberEIS-T86D686M016EBSL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D686M016EBSL
Related LinksT86D686, T86D686M016EBSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D686M016EBSL Details Description
Related parts for T86D686M016EBSL
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf