Vishay Sfernice T93XA102KT20
T93XA102KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T93XA102KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T93XA102KT20.pdf
Availability of T93XA102KT20
QUANTITY
T93XA102KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T93XA102KT20
Internal Part NumberEIS-T93XA102KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT93 3/8" Square Multi-Turn Cermet Trimmers
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT93
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T93XA102KT20
Related LinksT93XA1, T93XA102KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T93XA102KT20 Details Description
Related parts for T93XA102KT20
CARRIER TAG SCHT 9/4 20/PK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 6V 50MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SUBSCRIBER NETWRK DSIC 28PLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
MICRO 51 F 10" YEL datasheet.pdf