Vishay/Sprague T95R397M6R3ESSS
T95R397M6R3ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3ESSS
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3ESSS.pdf
Availability of T95R397M6R3ESSS
QUANTITY
T95R397M6R3ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3ESSS
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3ESSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3ESSS
Related LinksT95R397, T95R397M6R3ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3ESSS Details Description
Related parts for T95R397M6R3ESSS
SNAP FASTENER 10MM MALE 1=10PCS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 3PC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 20POS SMD R/A datasheet.pdf