Vishay/Sprague T97E477K010LSA
T97E477K010LSA picture photo
Mfg. Part Number
T97E477K010LSA
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T97E477K010LSA.pdf
Availability of T97E477K010LSA
QUANTITY
T97E477K010LSA Order Process
Ship out your order
Specifications of T97E477K010LSA
Internal Part NumberEIS-T97E477K010LSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCOTS Tantalum Capacitors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97E477K010LSA
Related LinksT97E477, T97E477K010LSA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97E477K010LSA Details Description
Related parts for T97E477K010LSA
MOSFET N-CH 12V 15A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
SENSOR PROXY M5 NPN SHLD 3-WIRE datasheet.pdf
FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf