Ohmite TAH20P3K90JE
TAH20P3K90JE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P3K90JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P3K90JE.pdf
Availability of TAH20P3K90JE
QUANTITY
TAH20P3K90JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P3K90JE
Internal Part NumberEIS-TAH20P3K90JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTAH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P3K90JE
Related LinksTAH20P, TAH20P3K90JE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P3K90JE Details Description
Related parts for TAH20P3K90JE
RES SMD 51.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX/REGIST 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PENTA-BAND CELLULAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf