AVX Corporation TAJR474K020YNJ
TAJR474K020YNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR474K020YNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 20V 10% 0805
Datasheet Download
TAJR474K020YNJ.pdf
Availability of TAJR474K020YNJ
QUANTITY
TAJR474K020YNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR474K020YNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR474K020YNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR474K020YNJ
Related LinksTAJR474, TAJR474K020YNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR474K020YNJ Details Description
Related parts for TAJR474K020YNJ
LOGIMARK HOLDER BK datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BRIDGE RECT 13A 600V datasheet.pdf