Rohm Semiconductor TCA0G106M8R
TCA0G106M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA0G106M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 4V 20% 1206
Datasheet Download
TCA0G106M8R.pdf
Availability of TCA0G106M8R
QUANTITY
TCA0G106M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA0G106M8R
Internal Part NumberEIS-TCA0G106M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)