Texas Instruments TLV733285PDQNR
TLV733285PDQNR picture photo
Mfg. Part Number
TLV733285PDQNR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4X2SON
Datasheet Download
TLV733285PDQNR.pdf
Availability of TLV733285PDQNR
QUANTITY
TLV733285PDQNR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV733285PDQNR
Internal Part NumberEIS-TLV733285PDQNR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTLV733285PDQNR Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-X2SON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV733285PDQNR
Related LinksTLV7332, TLV733285PDQNR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV733285PDQNR Details Description
Related parts for TLV733285PDQNR
IC REG LDO 5V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
NYLON MULTI 1/4" BLACK 500' datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYBOARD EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CLOSURE END SEAL DOUBLE PORT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 620MA 162 MOHM TH datasheet.pdf