Texas Instruments TMS320DM6437ZDU6
TMS320DM6437ZDU6 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320DM6437ZDU6
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 376-BGA
Datasheet Download
TMS320DM6437ZDU6.pdf
Availability of TMS320DM6437ZDU6
QUANTITY
TMS320DM6437ZDU6 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320DM6437ZDU6
Internal Part NumberEIS-TMS320DM6437ZDU6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationEjector Pin Location Update 01/Jul/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320DM643x, DaVinci™
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHPI, I²C, McASP, McBSP, PCI, UART, 10/100 Ethernet MAC
Clock Rate600MHz
Non-Volatile MemoryROM (64 kB)
On-Chip RAM240kB
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Voltage - Core1.05V, 1.20V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case376-BBGA Exposed Pad
Supplier Device Package376-BGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320DM6437ZDU6
Related LinksTMS320DM, TMS320DM6437ZDU6 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320DM6437ZDU6 Details Description
Related parts for TMS320DM6437ZDU6
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC USB CTLR 2.0 2PORT 56-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .585" CLIN G TI datasheet.pdf