Texas Instruments TPS71818-27YZCT
TPS71818-27YZCT picture photo
Mfg. Part Number
TPS71818-27YZCT
Brief Description
IC REG LDO 1.8V/2.7V 0.2A 6DSBGA
Datasheet Download
TPS71818-27YZCT.pdf
Availability of TPS71818-27YZCT
QUANTITY
TPS71818-27YZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS71818-27YZCT
Internal Part NumberEIS-TPS71818-27YZCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V, 2.7V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package6-DSBGA (1x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS71818-27YZCT
Related LinksTPS7181, TPS71818-27YZCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS71818-27YZCT Details Description
Related parts for TPS71818-27YZCT
JUMPER-H2728TR/C2065S/H2728TR 3" datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 20ppm 18pF 35 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
DISPLAY LCD-TFT 480X272 W/TOUCH datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT UNIVERSAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf