Panasonic Electric Works TQ2SS-4.5V-Z
TQ2SS-4.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-4.5V-Z
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TQ2SS-4.5V-Z.pdf
Availability of TQ2SS-4.5V-Z
QUANTITY
TQ2SS-4.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-4.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-4.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current31mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Coil Power140 mW
Coil Resistance145 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-4.5V-Z
Related LinksTQ2SS-, TQ2SS-4.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-4.5V-Z Details Description
Related parts for TQ2SS-4.5V-Z
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ SC70-6 datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG316 60" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" .50MM 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 39MA 100 OHM SMD datasheet.pdf